- 2019.10.10 15:34
- 1589 Megtekintés | 0 Hozzászólás
Szűrő-forgató berendezések
Régebben általános jelenség volt, hogy a medencéket töltő-ürítő üzemmóddal működtették, azaz gyakori vagy folyamatos vízcserét alkalmaztak a medencevíz elfogadható vízminőségének megtartása érdekében. Ez az eljárás manapság csak a termál- és gyógyvízzel töltött medencék esetében megengedett. Egyéb esetekben kötelező vízforgató-szűrő rendszerrel felszerelni a medencét, amely lehetővé teszi a víz hosszú ideig történő megtartását a medencében, így csökkentve a vízfogyasztást és a környezetterhelést. A szűrés forgatás célja elsősorban a medence vízében és a vízfelszínen lebegő szennyeződések eltávolítása. Másodsorban a forgatás révén nyílik mód a víz fűtésére és egyéb vízkezelési műveletek elvégzésére. Vízforgatás-szűrés nélkül 1-2 nap után a medence vize oly mértékben elszennyeződne, hogy az alkalmatlanná válna a használatra.
A legegyszerűbb felépítésű medencékhez ajánljuk a medence peremére rögzíthető, vízbemerülő szűrő-forgató berendezéseket. Ezek a berendezések egy úszó fölöző részből, papír, szivacs, vagy poliészter szűrőbetétet tartalmazó házból és egy szivattyúrészből épülnek fel. A szűrési minőség szempontjából tulajdonképpen jól megfelelnek ezek a berendezések, de viszonylag kevés szennyeződés befogadására képesek, és a szűrőbetétek tisztítása is elég macerás kézimunkát igényel szinte napi gyakorisággal. Az ilyen felépítésű berendezések legfőbb előnye hogy nincs szükség gépházra, csővezetékekre. Hátrányként több dolgot is meg kell említeni, amelyek miatt összességében jobb elkerülni ezt a megoldást:
- Gépház hiányában a fürdés komfortját növelő egységek nem telepíthetők (vízfűtés, vegyszer adagolás, stb.),
- A csekély szivattyúteljesítmény nem tesz lehetővé az üledékek hatékony eltávolítását (vízalatti porszívózást),
- A szűrőbetétek gyakori kézi tisztogatásra szorulnak, egy szezonban általában több is elhasználódik belőlük,
- A berendezés benn van a medencében, ezzel zavarhatja a fürdőzést.
< br/>
A legtöbb medence esetében homokszűrős berendezések kerülnek alkalmazásra. Ezek nagyon széles méretválasztékban léteznek, lehetővé téve gazdagásos alkalmazásukat a legkisebb medencéktől a több ezer köbméteres medencékig. A berendezések a medence közelébe telepített gépházban vannak elhelyezve. A szűrőanyag alapesetben meghatározott szemcseméretű kvarchomok. A kvarchomok töltet helyett alkalmazható zeolit vagy zöldüveg, amelyek némileg hatékonyabb szűrést tesznek lehetővé. A szűrőtöltet szemcséi között felhalmozódó szennyeződések a szűrő szétszedése nélkül, könnyen és gyorsan kitisztíthatóak a szűrőtartályhoz tartozó speciális szelep megfelelő helyzetbe fordításával.
A homokszűrős szűrő-vízforgató berendezés részei:
- Szűrőtartály,
- 6 állású kezelőszelep,
- Forgató szivattyú
A forgató szivattyú szükséges teljesítményét a medence víztérfogata vagy a vízfelület mérete határozza meg, a szűrőtartály szükséges mérete pedig a szivattyú teljesítmény függvénye. A 6 állású kezelőszelep a szűrő egyszerű és kényelmes tisztításához kell.
Jelentős eltérések tapasztalhatók a hasonló teljesítményűnek látszó szűrőforgató berendezések áraiban. A kereskedők árképzésén túl befolyással lehet az árra, hogy milyen gyártmányú és minőségű szivattyúval van szerelve a berendezés, illetve, hogy milyen alapanyagból készült a tartályt. Általában a precízebb, emiatt jobb hatásfokú szivattyúk drágábbak. Az évek múlásával a jobb hatásfok (kisebb fogyasztás) és megbízhatóbb üzem összességében mégis kedvezőbb választás lehet. A szűrőtartályok napjainkban elsősorban műanyag alapanyagúak.